مهارت های بالینی

گاز خون شریانی ABG چیست ؟ + فیلم آموزشی

آزمایش گاز خون شریانی (ABG) سطح اکسیژن و دی اکسید کربن در خون شما و همچنین تعادل pH خون را اندازه گیری می کند. نمونه خون را از شریان میگیرند، نه از ورید، و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً آن را در شرایط اضطراری خاص اصرار میکنند. تفسیر ABG به عنوان یک مهارت مهم برای همه پرستاران ، مخصوصا پرستاران بخش های ویژه ضرورت دارد.

آزمایش گاز خون شریانی (ABG) چیست؟

آزمایش گاز خون (ABG) یک آزمایش خون است که برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن و دی اکسید کربن در خون، به نمونه‌ای از شریان بدن نیاز دارد. این آزمایش همچنین تعادل اسیدها و بازها که به عنوان تعادل pH شناخته می شود را در خون شما بررسی می کند. بدن شما به طور معمول میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون را به شدت تنظیم می کند، زیرا سطوح پایین اکسیژن خون (هیپوکسمی) می تواند منجر به بسیاری از شرایط جدی و آسیب به سیستم های اندام فردی، به ویژه مغز و قلب شود. آزمایش‌های گاز خون ABG می‌تواند به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی کمک کند تا شرایطی را که بر سیستم تنفسی، سیستم گردش خون و فرآیندهای متابولیک شما تأثیر می‌گذارد (چگونه بدن شما غذایی که می‌خورید به انرژی تبدیل می‌کند)، به ویژه در شرایط اضطراری، تفسیر کنند.

همچنین آزمایشی به نام “تجزیه و تحلیل گازهای خون” وجود دارد که از نمونه خون از هر نقطه در سیستم گردش خون (شریان، ورید یا مویرگ) استفاده می کند. آزمایش گاز خون شریانی (ABG) تنها نمونه خونی از شریان بدن شما را آزمایش می کند.

نام های رایج دیگر برای آزمایش گاز خون شریانی عبارتند از:

  • آزمایش گاز خون
  • گازهای خون شریانی
  • ABG
  • تجزیه و تحلیل گازهای خون

در آزمایش گاز خون شریانی چه چیزی اندازه گیری می شود؟

آزمایش گاز خون شریانی معمولاً شامل اندازه‌گیری‌های زیر است:

محتوای اکسیژن (O2CT): این مقدار اکسیژن در خون شما را اندازه گیری می کند.
هموگلوبین: این مقدار هموگلوبین، پروتئینی که وظیفه حمل اکسیژن به سلول های شما را در خون شما دارد، اندازه گیری می کند.
اشباع اکسیژن (O2Sat): این مقدار هموگلوبین خون شما حامل اکسیژن است. هموگلوبین پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از ریه‌ها به بقیه بدن می‌رساند.
فشار جزئی اکسیژن (PaO2): این فشار اکسیژن محلول در خون شما را اندازه گیری می کند. این کمک می کند تا نشان دهد که چگونه اکسیژن از ریه های شما به جریان خون شما حرکت می کند.
فشار جزئی دی اکسید کربن (PaCO2): این مقدار دی اکسید کربن در خون شما و میزان خروج دی اکسید کربن از بدن شما را اندازه گیری می کند.
pH: این تعادل اسیدها و بازها را در خون شما اندازه گیری می کند که به عنوان سطح pH خون شما شناخته می شود. pH خون معمولا بین 7.35 تا 7.45 است. اگر کمتر از آن باشد، خون شما خیلی اسیدی در نظر گرفته می شود. اگر بیشتر از آن محدوده باشد، خون شما خیلی اساسی (قلیایی) در نظر گرفته می شود.
بی کربنات (HCO3): این مقدار با استفاده از مقادیر اندازه گیری شده pH و PaCO2 برای تعیین مقدار ترکیب اساسی ساخته شده از دی اکسید کربن (CO2) محاسبه می شود.

فیلم آموزشی اندازه گیری ABG

تا جایی که امکان داشت سعی شد به طور خلاصه ABG به شما یاد یدهم . امیدوارم برای شما رضایت بخش باشد . در آینده آموزش تفسیر ABG را در سایت قرار خواهم داد . شما میتوانید با اشتراگ گذاری صفحه وبسایت ما https://nursingskills.net و صفحه توییتر از ما حمایت کنید.

گرد آورنده
سعید چایانی
منبع
سایت مهارت های پرستاری به زبان آسان

Saeid Chayani

سعید چایانی دانشجوی ترم 8 دانشگاه آزاد همدان . هدفم از تشکیل این سایت فراگیری مهارت های پزشکی-پرستاری هست ، به حوزه وب هم علاقه‌مندم ، امیدوارم لحظاتی خوبی در این سایت رو رقم بزنم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا