دارو شناسی

قرص نیتروگلیسرین (TNG) چه کاربرد و عوارضی دارد ؟

قرص نیتروگلیسرین اغلب به صورت زیر زبانی از دسته دارویی نیترات ها می باشد که با آزاد کردن گاز NO سبب شل کردن عضلات صاف عروق و در نتیجه گشادی عروق و افت فشار خون می شود. یکی از مهم ترین اندیکاسیون این دارو هایپرتانسیون میباشد که پرستاران برای اینکه اندیکاسنیون های این دارو رو خوب به خاطر بسپارن طبق این رمز بندی پیش برن که عوارض آن را با رمز هفت به ذهن بسپارید .

زمان تقریبی مطالعه: 2 minutes

  • ه: هیپوتاسیون و هدک (headache)
  • ف: فلاشینگ (گرگرفتگی)
  • ت: تاکیکاردی رفلکسی و تهوع

نکات مهم

تی ان جی با گشادی عروق مننژ سبب سردرد می شود

نکته:مهمترین تداخل تی ان جی با داروهای مهارکننده فسفو دی استراز تیپ ۵ (سیلدنافیل ،تادالافیل و….) می باشد از تجویز همزمان تی ان جی با سیلدنافیل(ویاگرا) اجتناب شود زیرا تجویز همزمان سبب هیپوتانسیون شدید و حتی مرگ میشود

نکته: تی ان جی با داروی هپارین بصورت همزمان از یک رگ تزریق نشود زیرا تی ان جی اثر ضدانعقادی هپارین را کم می کند. قبل از تزریق تی ان جی حتما فشار خون بیمار را کنترل نمایید اگر فشار خون بیمار کمتر یا مساوی ۹۰میلی متر جیوه بود از دادن دارو خودداری نمایید.

تی ان جی با سرم نرمال سالین و دکستروز ۵% سازگاری دارد.

نحوه آماده کردن سرم تی ان جی و انفوزیون از طریق میکروست : در ابتدا یک میکروست به سرم دکستروز ۵% وصل نموده و ۹۵ سی سی از سرم مربوطه را به درون میکروست ریخته سپس ۵میلی گرم از تی ان جی را به درون میکروست تزریق و سپس هواگیری نمایید .

نحوه محاسبه تعداد قطرات تی ان جی :


بستگی به دستور پزشک دارد اگر دستور پزشک ۵ میکروگرم باشد شما روی ۶قطره تنظیم نمایید ولی اگر دستور پزشک محترم ۱۰میکروگرم باشد ۱۲قطره و اگر دستور ۱۵میکروگرم باشد ۱۸قطره انفوزیون نمایید

5micro 👉 6gtt

10micro👉12gtt

15micro👉18gtt

Saeid Chayani

سعید چایانی دانشجوی ترم 8 دانشگاه آزاد همدان . هدفم از تشکیل این سایت فراگیری مهارت های پزشکی-پرستاری هست ، به حوزه وب هم علاقه‌مندم ، امیدوارم لحظاتی خوبی در این سایت رو رقم بزنم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا