مهارت های تئوریمقالات آموزشی

نشانه قورباغه یکی از نشانه های تشخیصی برای تاکی کاردی دهلیزی – بطنی

یکی از نشانه های تشخیصی برای AVNRT و AVRT (تاکی کاردی رفت و برگشتی دهلیزی – بطنی) از سایر تاکی آریتمی های فوق بطنی ( AT ، AF ، AFL ) نشانه قورباقه است.

در صورت وقوع AVNRT و AVRT ، دهلیزها در برابر دریچه های دهلیزی – بطنی بسته ، منقبض شده ، در اثر فعالیت همزمان دهلیزها و بطن ها ، باعث پیدایش ضربان های سریع ، منظم و برجسته کننده وریدهای گردنی می شوند که به حرکت تنفسی موزون قورباغه شبیه است.

ممکن است بیمار یا خانواده وی نیز متوجه نشانه Frog sign شوند. در میتن پایین یک نمونه شرح حال و ECG میارم که فهمشآسونتر بشه

12471 2011 215 Fig1 HTML 1

Frog Sign

این بیمار زن از تپش قلب، ناشی از تاکی کاردی گرهی دهلیزی بطنی با سرعت 166 ضربه در دقیقه شکایت داره. به طور معمول در تاکی کاردی گرهی دهلیزی بطنی، بطن ها و دهلیزها به طور همزمان با سرعت 160 تا 180 ضربه در دقیقه فعال می شوند. این تفکیک باعث می شود دهلیزها در برابر دریچه های میترال و سه لتی بسته منقبض بشند و ضربان سریع و منظمی در گردن ایجاد کنند که به آن علامت قورباغه نیز می گویند. تاکی کاردی گره ای دهلیزی شایع ترین شکل تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای است. ECG یک موج P را نشان می دهد که بعد از کمپلکس QRS می افتد.

منبع : https://www.ncbi.nlm.nih.gov

خب تا اینجا همه چی خوب پیش رفت ! در پایین براتون دوتا فیلم از Frog Sign براتون آپلود میکنم تا بیشتر آشنا بشین

ممنون میشم مارو حمایت کنید .

Saeid Chayani

سعید چایانی دانشجوی ترم 8 دانشگاه آزاد همدان . هدفم از تشکیل این سایت فراگیری مهارت های پزشکی-پرستاری هست ، به حوزه وب هم علاقه‌مندم ، امیدوارم لحظاتی خوبی در این سایت رو رقم بزنم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا