دارو شناسی

قرص سرماخوردرگی در بارداری

با سلام . امروز با یک مقاله جدید در خدمت شما هستیم . همینطور که میدانید استفاده از قرص سرماخوردرگی در بارداری باید بسیار با دقت باشد . به گونه ای که اطلاعی از ماهیت قرص نداشته باشیم ممکن است به جنین آسیب غیر قابل جبران برسد . پس در ادامه مطلب یک سری نکاتی ذکر میکنیم که امید وارم برایتان مفید باشد . ما با خواندن این مقاله میفهمیم آیا قرص سرماخوردگی در بارداری مجاز است یا خیر .

قرص سرماخوردگی چیست ؟

ممکن است شما هرساله چندین بار مریض بشوید و بدون اینکه به پزشک مراجعه کنید با مصرف خودسرانه قرص سرماخوردگی مصرف کنید . که این اشتباه محض است . کل قرص های موجود در بازار باید با تجویز پزشک مصرف شود . مصرف خودسرانه قرص های مخصوصا قرص سرماخوردگی ممکن است باعث مسومیت های کبدی و کلیوی بشوند ، پس مراقب باشید .

سه جز اصلی قرص های سرماخوردگی

  • جز ضددرد و ضدتب ( استامینوفن )
  • جز ضد احتقان ( پسودوافدرین یا فنیل افرین )
  • جز آنتی هیستامین ( کلرفنیرآمین یا دیفن هیدرامین )
مصرف قرص سرماخوردرگی در بارداری
تصویر شماتیک از قرص سرماخوردگی

نکته : جز مورد بحث در بارداری، جز ضد احتقان ( فنیل افرین یا پسودوافدرین ) می باشد.

داروهای ضد احتقان

ترکیبات ضداحتقان به صورت خوراکی و داخل بینی موجود هستند.

خوراکی

پسودوافدرین و فنیل افرین بعنوان ضداحتقان های خوراکی موجود می باشند. این ترکیبات بصورت مونوتراپی یا در ترکیب با سایر فراورده ها در دسترس هستند. تمام این فراورده ها در طول بارداری گروه C می باشند. انجمن متخصصین زنان و زایمان آمریکا ( ACOG ) و انجمن متخصصین آسم و آلرژی و ایمونولوژی آمریکا ( ACAAI ) استفاده از این داروها را در بارداری توصیه می کند؛ ولی توصیه می کند که استفاده از این داروها در سه ماه اول به دلیل افزایش خطر گاستروشزی ( نقص در دیواره شکمی ) اجتناب شوند. مطالعات گذشته نگر نیز افزایش خطر گاستروشزی را با پسودوافدرین نشان داده اند؛ هرچند این اختلال ممکن است نادر باشد. یک مطالعه شامل 453 خانم باردار که از ضداحتقانها در سه ماه اول بارداری استفاده کردند، هیچ نقص در تولد را نشان نداد. متاسفانه، مطالعه های موجود به اندازه کافی بزرگ نبود تا بتوان خطر گاستروشزی را تخمین زد.

ضداحتقانهای خوراکی همچنین میتوانند با انقباض عروقی باعث هایپرتانسیون در مادر باردار و اختلال در جریان خون رسیده به جنین شوند .بنابراین به نظر میرسد خطرات استفاده از این داروها در سه ماه اول بارداری بیشتر از مزایای آنها باشد؛ در نتیجه باید از مصرف این داروها در سه ماه اول اجتناب شود. در سه ماه دوم و سوم بارداری، پسودوافدرین با دوز مناسب میتواند توصیه شود. برای به حداقل رساندن تماس جنین با دارو، توصیه به تجویز فراورده های سریع رهش به جای آهسته رهش میشود . بنابراین این داروها با حداقل دوز موثر و کوتاه ترین طول مدت درمان، در سه ماه دوم و سوم بارداری قابل استفاده می باشند.

دوز مناسب پسودوافدرین، 30-60 میلیگرم هر 4-6 ساعت ( ماکزیمم: 240میلیگرم در روز). این ترکیبات نباید در بیماران با اختلالات قلبی خاص از جمله هایپرتانسیون کنترل نشده و انفارکتوس حاد استفاده شوند.

موضعی

اکسی متازولین، نفازولین، زایلومتازولین و فنیل افرین از جمله فراورده های داخل بینی ضداحتقان هستند. تمام این داروها در بارداری گروه C هستند و میزان تماس جنین با دارو به دلیل کاهش جذب سیستمیک این فراورده ها، به حداقل رسیده است.مطالعات اندکی به ارزیابی این فراورده ها پرداخته اند. یک مطالعه آینده نگر شامل 197 و 56 خانم باردار که از فراورده های داخل بینی اکسی متازولین و نفازولین استفاده می کردند، هیچ افزایش خطری در نقص تولد گزارش نکرد.

دستنامه بالینی داروهای غیرنسخه ای انجمن داروسازان آمریکا، در بین این داروها، استفاده از اکسی متازولین را در طول بارداری ارجح می داند. بنابراین دوز مناسب اکسی متازولین ( هر 10-12 ساعت 2 تا 3 پاف اسپری) به شرطی که موارد کنترااندیکاسیون وجود نداشته باشد، میتواند به خانمهای باردار توصیه شود. موارد کنترااندیکاسیون شامل: حاملگی پرخطر، وجود تب یا علائمی از عفونت و احتقان بیش از 7 روز. باید به بیماران آموزش داده شود که این فراورده ها را به دلیل احتقان برگشتی ( Rebound Congestion ) حداکثر تا سه روز مصرف کنند.

آپ تودیت

استفاده از پسودوافدرین در سه ماه اول بارداری با افزایش خطر گاستروشزی، انسداد مجرای روده کوچک ( آترزیا) و میکروزومی همی فاشیال به دلیل اثرات تنگ کنندگی دارو، همراه است.مطالعات بیشتری نیاز است تا میزان خطر را بتوان مشخص کرد. تک دوز پسودوافدرین در سه ماه سوم با عوارض جانبی همراه نبود ( داده ها محدود است) ولی یک مورد از تاکی کاردی جنینی در سه ماه سوم که مادر آنها از فراورده آهسته رهش طی چند روز استفاده کرده بود، گزارش شد.این داروها در درمان رینیت در بارداری جز داروهای ارجح نمی باشند.

از تجویز داروهای ضداحتقان خوراکی در سه ماه اول بارداری باید اجتناب شود.

ادمین: بنابراین، از تجویز قرصهای سرماخوردگی به دلیل وجود ترکیبات ضداحتقان ( فنیل افرین یا پسودوافدرین) در سه ماه اول بارداری باید اجتناب شود.

Mattison, D; Clinical Pharmacology During Pregnancy 2017

Pastricia Rozek Wigle,et al. US Pharmacist March 2017
Uptodate 2018

شما میتوانید با اشتراک گذاری سایت https://nursingskills.net و صفحه توییتر ما از ما حمایت کنید

به این مقاله امتیاز بده !

امتیاز کاربران: 4.7 ( 1 رای)

Saeid Chayani

سعید چایانی دانشجوی ترم 8 دانشگاه آزاد همدان . هدفم از تشکیل این سایت فراگیری مهارت های پزشکی-پرستاری هست ، به حوزه وب هم علاقه‌مندم ، امیدوارم لحظاتی خوبی در این سایت رو رقم بزنم .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا